Možností spôsobov inštalácie našich svietidiel je viac. Závesný, odsadený, prisadený, či dokonca zapustený v sadrokartóne. Prečo a kde by ste mali zvoliť zápustný spôsob uchytenia a aké možnosti zapustenia ponúkame? O tom všetkom, ako aj o celostropných riešeniach, sa dočítate nižšie v pokračovaní trojdielnej série o spôsoboch uchytenia svetelných stropov a svietidiel lumilogy.
Čo to znamená zápustné osvetlenie?
Je to osvetlenie ukryté v strope alebo podhľade. Môže byť v jednej rovine so stropom, jemne pretŕčajúce alebo zabudované po celej ploche miestnosti. Je to veľmi elegantné riešenie, hodí sa ako do minimalistických tak do historických priestorov. Tvar môžete mať v podstate akýkoľvek, závisí len na materiáli stropu, do ktorého takéto osvetlenie plánujete a dôležité je aj vedieť, že na toto riešenie potrebujete istú hĺbku.
Na rozložení LED sústavy záleží
Obzvlášť pri zápustných a celostropných riešeniach veľkú rolu zohráva rozloženie LED sústavy. Tá môže byť buď po obvode, tzv. LED Outline alebo v ploche, tzv. LED Grid. Obvodová LED sústava zvýrazňuje tvar svetelného stropu, nakoľko smerom k stredu býva difúzna plocha tmavšia.
Druhá spomínaná, plošná LED sústava, vytvára jednoliatu plochu osvetlenia. Vo väčšom rozmere má aj väčšiu svietivosť oproti obvodovej LED sústave, býva to ale spravidla cenovo náročnejšie riešenie.
Tieto dva princípy sa dajú aj skombinovať a tým sa vo svietidle vytvoria dva samostatne ovládané LED okruhy, ktoré môžu mať ďalšie rozšírenia svetelnej výbavy. Pekným príkladom je svetelný strop s obvodovou farebnou LED sústavou - doplnkom farby RGB a plošnou sústavou s jednou teplotou bielej farby svetla. Možností je veľa.
Potrebná hĺbka na zapustenie
Dôležitá je hĺbka zápustného osvetlenia, najviac na ňu vplýva uloženie LED sústavy. Plošná sústava LED Grid potrebuje väčšiu hĺbku ako obvodová sústava LED Outline. Pri obvodovej LED sústave nám na zapustenie stačí aj 8 cm no pri plošnej sústave už potrebujeme viac, aspoň 15 cm, aby svetlo bolo dostatočne rozptýlené, plocha jednoliata a nepresvitali body LED čipov.
Čo ak nemáte dostatočnú hĺbku v konštrukcii stropu na zapustenie?
Nevadí, existujú čiastočne zapustené riešenia. Pri nich zohráva veľkú rolu dekór, keďže časť korpusu svietidla je viditeľná.
Predpríprava je kľúčová
Predpríprava pri zápustnom a zabudovanom osvetlení je kľúčová. Ideálne je naň myslieť už pri plánovaní prestavby, či stavby. Veľkou výhodou je, že osvetlenie vám tvorí zároveň strop miestnosti, či už na jeho časti alebo po celej ploche. V prípade, že len časť stropu tvorí osvetlenie, zvyšný materiál stropu môže byť buď sadrokartón, betón alebo tzv. napínaný strop. Jeho výhodou je dokonalá rovnosť, čistá a rýchla montáž, čo znamená, že pri kúpeľni cca 2-3 m je hotovo do 5-6 h. Môžete zvoliť rôznu povrchovú úpravu, má možnosť potlače a takisto aj výborné akustické vlastnosti.
Celostropné svetelné stropy
Ďalším riešením sú napínané stropy s buď plošným alebo obvodovým podsvietením. Celostropné riešenia osvetlenia, svetelné stropy, robíme zo 16 mikrónov tenkej membrány Barrisol, ktorá disponuje vysokou difúziou a priepustnosťou svetla a tvorí aj difúzor všetkých modelov svietidiel lumilogy. Napínané stropy sa bežne používajú aj ako náhrada sadrokartónu a vďaka odolnosti voči vode a vlhku sú ideálnym riešením osvetlenia kúpeľne.
O zápustných svietidlách sa môžete dozvedieť aj z nášho pravidelného vlogu.
Zariaďujete alebo plánujete interiér?
Kontaktujte nás alebo sa príďte inšpirovať do nášho showroomu.
Comments