top of page

Vplyv svetla na organizmus

Updated: Mar 21

Zdravý životný štýl, zdravé stravovanie, zdravý pohyb... Tieto témy sú v súčasnosti veľmi populárne. Z každej strany počujeme ako je potrebné sa stravovať alebo hýbať aby sme boli zdraví a šťastní. Jeden z faktorov, ktorý má rovnako ako strava či pohyb značný vplyv na naše zdravie a organizmus, ale málo sa o ňom hovorí, je svetlo.


osvetlenie obývačke zdravé svetlo prstencové svietidlo LED svetelné stropy
Prstencové svietidlo lumilogy LOOP F 2000 LED BIODYNAMIC s dekórom prírodný dub

osvetlenie obývačky zdravé svetlo LED svetelné stropy
Svietidlo lumilogy LOOP T 1500 LED AMBIENT

Je veľmi dobre známe, že všetok život na zemi je závislý na slnečnom žiarení. Tak ako sa človek evolúciou vyvíjal, tak sa nastavovali v jeho tele biologické procesy, ktoré sú a aj vždy budú závislé na určitých vlnových dĺžkach slnečného žiarenia. Obrovskú zmenu v našom správaní a spôsobe fungovania však spôsobili najmä technológie, nový spôsob života a práce. Viac sme uzavretí vo vnútornom priestore a menej sme na dennom svetle. Všetko toto spôsobuje v konečnom dôsledku poruchy nálady či depresie. Ako však na to vplýva priamo svetlo? Ako to vieme ovplyvniť alebo zmeniť?V pracovných priestoroch, kanceláriách, školách, laboratóriách či verejných priestoroch je osvetlenie definované normou, ktorá stanovuje prísne podmienky, ktoré osvetľovacia sústava musí spĺňať. Horšie je to ale v domácnosti, teda priamo u nás doma, kde nemusia byť dodržané žiadne normatívne hodnoty. Dobrá správa je, že toto vieme ovplyvniť a zmeniť v náš prospech vhodnou voľbou svietidiel a svetelných zdrojov.Intenzita je kľúčová


intenzita svetla osvetlenie obývačky čierny luster LED svetelné stropy
Svietidlá lumilogy CIR 1800 LED AMBIENT a LOOP E 1600 LED SMART nad jedálenským stolom

Po dlhom dni v práci, prevažne vo večerných hodinách, trávime čas väčšinou doma. Možno si to neuvedomujeme ale tento čas činí podstatnú časť nášho dňa a teda nášho života. Či je to ráno pred prácou alebo večer po práci, väčšina z nás ešte pokračuje pracovaním doma, varením, upratovaním či oddychovaním vo vlastnom domove a to v priemere predstavuje 5-6 hodín denne.


Vzhľadom na to, že to je prevažne v poobedňajších, večerných či skorých ranných hodinách, tento čas je najkritickejší z hľadiska vplyvu svetla na funkcionalitu nášho tela a mysle. Umelé svetlo v našom dome priamo v týchto časoch, výrazne vplýva na tzv. cirkadiánne rytmy ako sú napríklad striedanie bdenia a spánku, zmeny hladín rôznych hormónov (napríklad kortizolu alebo melatonínu, ktorý sa v tme, resp. počas spánku, vylučuje asi 8 až 10-krát viac ako za svetla) atď.Viac než 100 overených štúdií hovorí o tom, že poruchy cirkadiánnych rytmov v spánku spôsobujú poruchy nálady. Napríklad, vo večerných hodinách, ak potrebujeme ešte pracovať, nedostatočná intenzita a rovnomernosť osvetlenia spôsobuje zvýšenie vylučovania melatonínu a teda spôsobuje únavu a spavosť. Na druhej strane, tesne pred spaním sa vysoká intenzita svetla pozastavuje, resp. sa posúva vylučovanie melatonínu čím dochádza k nespavosti. Rovnako pri rannom vstávaní, môže vysoká intenzita svetla nabudiť naše telo rovnako ako šálka dobrej kávy.Rovnomerne v každom rohu


osvetlenie kuchyne rovnomernosť svetla LED svetelné stropy
Zabudovaný svetelný strop na mieru

celostropný svetelný strop LED rovnomernosť svetla osvetlenie chodby

Okrem intenzity, na naše domáce pohodlie a v konečnom dôsledku aj na naše zdravie výrazne vplýva aj rovnomernosť osvetlenia. Nerovnomerne osvetlený priestor spôsobuje neustále sa prispôsobovanie zrenice oka a teda rýchlu únavu očných svalov. Toto sa ďalej prejavuje bolesťou očí, únavou, nevoľnosťou a v kritických situáciách aj migrénou. Takéto stavy spôsobujú hlavne bodové zdroje svetla, úzko vyžarujúce silné svetlo, ktoré v priestore tvoria veľké rozdiely jasov a tieňov. Najlepším riešením sú svietidlá rovnomerne rozptyľujúce svetlo do priestoru s čo najväčšou difúznou plochou, ktorá neoslňuje, a zároveň zabezpečí dostatočnú intenzitu a rovnomernosť osvetlenia. Dokonalým riešením rovnomerného osvetlenia sú napríklad svetelné stropy a veľkoplošné svietidlá.Svetlo riadi naše emócie


zdravé svetlo index podania farieb CRI LED svetelné stropy na mieru
Prstencový svietidlo lumilogy LOOP T 1200 LED SMART a CIR 800 s atypickou výškou

Jednu vec si pri svetle skoro vôbec neuvedomujeme: „svet je taký krásny, ako kvalitne si naňho posvietime“. Inak povedané, predmety okolo nás reflektujú farby vďaka svetlu a v závislosti aký kvalitný zdroj svetla máme, toľko farieb okolo nás v skutočnosti budeme vnímať a poznať skutočnú krásu predmetov, ktoré nás obklopujú.


LED zdravé svetlo index podania farieb CRI svetelné stropy

Hovorí nám o tom index podania farieb (CRI = “color rendering index“) čiže parameter kvality podania farieb. Keďže svetelné zdroje majú rôzne CRI, je pri výbere svietidiel dôležité dohliadnuť na to, aby CRI bolo aspoň 80.


Osvetlenie priestoru svietidlami s nízkym CRI môže potláčať farby a v konečnom dôsledku nás oberá o zážitok, emóciu a radosť z priestoru. V kritických prípadoch môže vyvolávať depresiu. Osvetlenie v priestore sa dokáže natoľko pohrať s našimi emóciami, že priamo ovplyvňuje pocit pohodlia, šťastia alebo duševného pokoja.


Zanedbať čo i len jeden parameter osvetlenia nám na prvý pohľad prekážať nemusí. Treba si však uvedomiť, že v našom dome či byte trávime nezanedbateľnú časť svojho života a z dlhodobého hľadiska nekvalitné osvetlenie negatívne ovplyvňuje zdravie, naše pohodlie a emócie.


 

zdravé svetlo nepriame svetlo nočné LED 2200K svetelné stropy

Zariaďujete alebo plánujete interiér?


Kontaktujte nás alebo sa príďte inšpirovať do nášho showroomu.369 views

コメント


bottom of page