top of page

Cirkadiánny rytmus: Ako svetlo ovplyvňuje naše biologické hodiny

Updated: Feb 16

Autor textu: Ing. Zlatko Balaš (svetelný technik a poradca pre osvetlenie)


Evolúciou sa človek neustále prispôsoboval dennému svetlu, vstával so Slnkom, išiel spať so Slnkom a jediné svetlo, ktoré mal bol oheň. Naše telo sa tomuto režimu prispôsobilo. Denné svetlo má obrovský vplyv na rôzne procesy v našom tele a v podstate riadi naše biologické hodiny.


osvetlenie obývačky závesné svietidlo do šikmého stropu LED rímsa svetelné stropy


Osvetlenie ovplyvňuje hladinu hormónov v teleKeď hovoríme o biorytmoch tela, tak hovoríme o cirkadiánnych rytmoch. Sú to prirodzené biorytmy tela, ktoré sa počas dňa pravidelne striedajú (striedanie bdenia a spánku). V priebehu jednotlivých cyklov sa pod vplyvom zmeny dĺžky osvetlenia mení hladina rôznych hormónov, napríklad seratonínu, melatonínu a kortizolu.


cirkadiánny rytmus ako svetlo ovplyvňuje biologické hodiny svetelné stropy

Viaceré štúdie preukazujú, že poruchy cirkadiánnych rytmov spôsobujú poruchy nálad, majú vplyv na správanie a celkový psychický stav. Na striedanie a načasovanie týchto rytmov vplývajú rôzne činitele. Jednak vnútorné, napríklad stres, strava, ale aj vonkajšie spôsobené prostredím, v ktorom človek žije a pracuje, ako sú prísun prirodzeného svetla a kvalita umelého osvetlenia. Centrálne hodiny sa teda každý deň "nastavujú" pôsobením svetla a stravou, ktorú človek prijíma. Podľa týchto hodín sa synchronizujú aj vnútorné hodiny jednotlivých orgánov v tele.Seratonín, hormón šťastia
Seratonín je zodpovedný za dobrú náladu, optimistické myslenie a pocit zasýtenia. Pomáha organizmu vytvárať a udržať si pozitívne emócie a náladu. Hrá dôležitú úlohu v tom, ako sa človek každodenne cíti. Pri nízkej hladine seratonínu pociťujeme stres, depresiu, úzkosť, sme citlivejší na bolesť a môžeme mať problémy s pamäťou. Jeho tvorbu podporuje počas dňa svetlo a je závislý na množstve svetla, jeho nedostatok sa môže prejaviť hlavne v zimných mesiacoch, keď nie je dostatočný prísun slnečného svetla. Toto môže byť príčinou úzkostných a depresívnych stavov počas zimných mesiacov.Melatonín, hormón spánku
Ďalším dôležitým hormónom je melatonín, hormón tmy a spánku. Melatonín vylučuje ľudské telo v noci, pričom jeho koncentrácia v ľudskom organizme kulminuje približne okolo tretej hodiny ráno. Melatonín je zodpovedný za zdravý spánok a pekné sny. Jeho tvorba začína vo večerných hodinách, kedy sme vystavení viac menej umelému osvetleniu, a končí v ranných hodinách.Najnovšie štúdie, ktoré objavili nový tretí typ fotoreceptorov v ľudskom oku, ktorý je citlivý na modrú zložku svetelného spektra zistili, že práve svetlo riadi produkciu melatonínu v tele. Inak povedané, to aké svetlo preniká cez naše oko priamo ovplyvňuje tvorbu melatonínu a tým pádom aj kvalitu nášho spánku, čo ďalej ovplyvňuje krvný obeh, krvný tlak, telesnú teplotu, starnutie a imunitu. To znamená, že použitie nevhodného osvetlenia, napríklad studeného svetla, vo večerných hodinách spôsobuje potlačenie produkcie melatonínu a tým pádom degraduje kvalitu nášho spánku a regenerácie nášho tela. Naše oči sú tak citlivé na svetlo, že dokonca v nočných hodinách, keď sa prebudíme čo i len na toaletu, stačí iba na 10 sekúnd zapnúť svetlo, ktoré obsahuje modrú zložku svetla a naše oči pošlú nášmu mozgu informáciu, že je deň a produkcia melatonínu sa zastaví až na 90 minút. My sa síce vrátime do postele a pokračujeme v našom spánku, ale kvalita spánku sa úplne zmenila.Kortizol, hormón stresu
V ranných hodinách (približne medzi 7-8h ráno) by sa produkcia melatonínu mala znížiť a hladina kortizolu (stresového hormónu) dosiahnuť svoje maximum. Kortizol je hormón aktivity, pohybu a stresu. Jeho maximum je v ranných hodinách a počas dňa postupne klesá. Jeho produkciu v našom tele ovplyvňujú rôzne faktory ako sú stres, kofeín, nekvalitný a nedostatočný spánok a podobne. Zvýšenie produkcie kortizolu však dokáže ovplyvniť aj svetlo a to najmä biele (studené) svetlo. Pokiaľ sme vystavení studenému svetlu príliš často, jeho produkcia sa môže zvýšiť čo môže spôsobiť rôzne problémy: obezitu, depresie, vredy, srdcovo-cievne problémy, oslabenie imunity, impotenciu, neplodnosť a problémy s pamäťou.Ľudia, ktorí sú dennodenne vystavení studenému svetlu aj vo svojich domácnostiach, sú neustále vystavení stresu, nevedia si oddýchnuť a majú nekvalitný spánok. Na Slovensku sú veľmi populárne LED žiarovky a svietidlá s chladným bielym svetlom, dokonca ich v obchodoch obchodníci ponúkajú ako náhradu za denné svetlo lebo sa farebne približujú dennému svetlu, ale nevedemky tak ubližujú svojim zákazníkom.Ako si vybrať kvalitné umelé svetlo?
Kvalitné svetlo nie je len o farbe svetla ako je to často mylne chápané. Keď hovoríme o dennom svetle tak musíme brať do úvahy množstvo parametrov, ktoré musíme dodržať, aby sme sa čo i len priblížili svetlu ako z oblohy a jeho kvalite. Keď si uvedomujeme všetky požiadavky, ktoré má kvalitné svetlo spĺňať, posledná a najdôležitejšia vec, ktorú musíme vyriešiť je nájsť vhodné svietidlá a spôsob svietenia aby sme všetky tieto parametre dodržali.
Aké parametre spĺňa kvalitné svetlo?


Prečítajte si viac parametroch, ktoré má kvalitné svetlo spĺňať a prečo sú svetelné stropy a svietidlá lumilogy zdravou alternatívou osvetlenia interiéru. 

návrh osvetlenia svetelná štúdia osvetlenie na mieru svetelné stropy

Radi navrhneme kvalitné riešenie osvetlenia aj Vám!


Dohodnite si termín bezplatnej konzultácie s našom showroome alebo online vyplnením formuláru.


Tešíme sa na Vás!

390 views0 comments
bottom of page